Çalışın kadınlar, doğurmaya çalışın...

6 çocuk doğuran kadın:

9'ar aydan, 54 ay, yani hayatının 4.5 senesi boyunca hamiledir. 

Her çocuk arası, hamile kalmak için ortalama 4'er beklemesi gerekir yani 20 ay yani 1.6 sene.

Her çocuğu 5'er ay emzirse, 30 ay yani 2.5 sene, emzikli kadın olarak yaşar.

Her çocuk için ortalama 1'er yıl alt temizleme derdi olsa, her çocuk belli aralıklarla doğsa, en enteresan aktivitesi en az 6 sene alt açmaktır.

4.5 + 2.5 + 1.6 + 6 = 14.6 sene...

6 çocuk doğuran kadınlarda, fiziksel ve psikolojik birçok hastalık görülür.

Genellikle kadınlar idrar tutamama gibi rahatsızlıklarını söylemekten çekindikleri için, bu sorunla yaşamaya alışmak zorunda kalırlar.

 

''Hacı SELAMOĞLU / AHT


Denizli Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Gökben Yüksel, 4’ten fazla doğum yapmış kadınlarda idrar kaçırmarahatsızlığının sık görüldüğünü ifade etti.

Kadınların utandıkları için doktora geç gittiğine dikkat çeken Yüksel, “Kadınların yüzde 10-30’unda idrar kaçırma görülüyor. Ancak kadınlar utandıkları için şikâyetleri başladıktan ortalama 9 yıl sonra doktora başvuruyor. Fiziksel hareketleri kısıtlandığı için kalp sağlığı ve psikolojileri bozuluyor” dedi. ''

Öte yandan;

6 çocuk doğurmak, 6 çocuğun anası olmak, kendini çocuklara adamayı, hayatının hamile ve loğasa olarak geçirilen 13 senesinin haricinde, anne olduktan sonraki tüm yılları çocuklarına adamayı, yani kendinden vaz geçmeyi gerektirir. 6 çocuk doğuran kadın, iş kadını olamaz çünkü çalışacak vakti olması mümkün değildir. 6 çocuk doğuran kadın kolaylıkla yüksek öğrenim göremez. 6 çocuk doğuran kadın, bilim kadını olamaz çünkü üretme, araştırma fırsatı ve gücü bulma şansı yoktur.

Her kadının 3'er çocuk doğurmasının istendiği, 6 çocuk doğuranın da övülüp ödüllendirildiği bir ülkede, bilimsel-teknolojik ve sosyolojik ilerleme, gelişme ve innovasyon olması beklenemez. 

 

Buraya kadarki kısmı, klasik ev kadını matematiğiyle, üremek üzere yetiştirilen besili kadınlarımızın rutin yaşamının hesaplamasıydı. 

 

Bir de, kahve adamı matematiğiyle, 6 çocuk babası olmanın bütçe hesabı var;

Her çocuk için 9'ar ay, her çocuk arası 4'er ay bekle, ya da bekleme, masraf yap başka kadınlarla görüş... 

Çocukların doğum masrafları; normal doğum için ortalama 500 lira,yani 3000lira ya da sezeryan için ortalama 4000 lira yani 24000 lira öde...

Çocuklara mama al, bez al, her çocuğa bir önceki çocuğun kıyafeti giydirerek bütçe planlaması yap.

6 çocuk + eş ile toplam 8 kişi için, her akşam sadece ekmek alsan ortalama 6 ekmek, 6 lira....

...

Liste uzar gider de, biri bana açıklasın; 831 lira olan ASGARİ ÜCRET ile 8 kişilik bir aile nasıl geçinebilir, fikri olan var mı? 

ev kirası, elektrik, doğalgaz, su... faturalara yetmeyen asgari ücret ile, 6 çocuğu hangi okula göndereceksiniz, hangi kıyafeti alacaksınız, hangi sanatsal-kültürel faaliyetlere katılmalarını sağlayacaksınız, nasıl sünnet ettireceksiniz, nasıl söz-nişan-düğün yapacaksınız... 

 

Bırakın bunları... Kadınlara 3 ÇOCUK DOĞURUN! diyebilmek için, erkeklere 3 ÇOCUK DOĞURTUN diyebilmek için, şu an 2 kişinin bile karnını doyurmayan asgari ücreti insani yaşam standartarına çıkartın... Akşam operasyonlarıyla karara bağlayıp, dizileri eleştirerek yarattığınız sahte gündemin arasında kaybolmasını sağladığınız ZAM haberlerini bir kenara bırakın...

 

YA DA boşverelim be... doğuralım gitsin...

 

 

 

...acaba, bu adamlar, ''savaşma seviş'' deyişini yanlış anlamış olabilir mi idrisciğim?

 

6.çocuk.doğuramadım.şubat.iki.bin.on.üç

Hilal Durdaşoğlu

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !