Sevdiklerinize tehlikeyi öğretin!

 

 

 

Sevdiklerinizi korumak için,

onlara 'tehlike' yi öğretin!

 

 

 

Ciddi bir uyarıdır!!!!

 

Yaklaşık yarım saat önce dairemizin kapısını çalmaya cesaret eden haplanmış bir genç, polis kimliği göstererek daireye girmek istedi ve dakikalarca kapıyı çaldı. İlk önce beni daireye yalnız girerken gördüğü için cesaret edebildiğini düşündük fakat evdeki kalabalığı gördüğü halde tekrar tekrar kapıyı çalmaya devam edebildi. Bahçelievler merkezde, ana cadde civarında, elit kabul edilen bir muhitte, karanlık ya da kuytu olmayan bir sokakta, güvenlik kamerası olan bir apartmanda böyle bir olay yaşanabiliyormuş, öğrenmiş olduk!

Şuan polis çevrede turuncu kazakla ve polis kimliği ile gezen şüpheli şahsı arıyor.

Lütfen çocuklarınızı bilgilendirin. Polis olduğunu söylese,hatta polis kimliği gösterse bile, tanımadıkları hiç kimseye kapıyı açmamaları konusunda çocuklarınızı uyarın.

Sivil kıyafet ya da üniforma ile apartmanlara girip sanki görevdeymiş gibi dolaşan ama asıl niyetleri hırsızlık, gasp ya da tecavüz olabilecek olan bu tür şahıslara karşı tedbirli olun ve çocuklarınızı koruyun.

Kapınızda ya da apartmanınızda karşılaşabileceğiniz şahısların görev haricinde hap ve benzeri herhangi bir uyarıcı madde almış ve kendinde olmayan gerçek bir polis ya da çalıntı veya sahte bir polis kimliği ile kendisini polis olarak tanıtan bir sahtekar olabileceğini unutmayın. Her iki durumda da yapmanız gereken ilk şey, polisi aramaktır!

Şüpheli durumlarda, kendiniz müdahale etmeyin, vakit kaybetmeden polis çağırın. Zarar görmemeleri ve dikkatli olmaları için hemen apartman komşularınızı uyarın ve apartman kapılarınızın yabancılara açılmadığından emin olun.

 

Çocuklarınıza kapıyı açmadan önce kapıdakinin kim olduğunu sormaları gerektiğini, özellikle yalnızken asla kimseye kapıyı açmamaları gerektiğini, evde yalnız olduklarını belli edecek bir şey söylememeleri gerektiğini, (annem evde yok şuan kapıyı açamam, babam gelince o sizi arar gibi cümleler tehlike yaratır. Bunun yerine sadece: 'şuan uygun değiliz' denebilir ve hemen aile büyükleri ya da polis aranmalıdır) öğretin ve bu konuda katı olun.

Unutmayın, görev başında olan gerçek bir polis dahi, savcılıktan alınan bir arama izni olmadan evinize girme yetkisine sahip değildir! 

Kapınızı çalan ya da apartmanda gördüğünüz, tanımadığınız ve şüphe çekici bir özelliği olan kimseye kapıyı açmayın! Gerekirse kimlik sormadan kapıyı açmayın. 

 

Şüpheli şahıs...

Kılık kıyafeti düzgün olmayan, alkol kokan, gözlerinin altında belirgin şişlik ve morluk olan, bakışları baygın ya da gözleri yarı kapalı olan, kullandığı kelimeler anlamsız, ses tonu çok yüksek ya da çok düşük olan, fazla bitkin ya da fazla enerjik görünen,

apartman boşluklarında, arka bahçelerde gezinen, 

daire kapılarına, paspaslara, güvenlik kameralarına bakarak, durum tespiti yapmaya çalışan,

telaşlı ya da agresif görünen şahıslar şüpheli kategorisindedir. 

 

Uyarıcı madde kullanan...

Her uyarıcı madde birbirinden farklı bir etki yaratır. Örneğin, tiner koklayan biri çok hızlı hareket edemez, elinde bir şey olsa da olmasa da eli sürekli ağzında-burnundadır. Bazı maddeler enerji verir, bazı maddeler cesaret verir, bazı maddeler paranoyaya sebep olur... Dolayısıyla, madde bağımlılarının hal ve tavırları, görünüşleri, kullandıkları maddeye göre değişiklik gösterebilir. BU bilgileri açıkça çocuklarınızla paylaşın ve bu tür durumlara karşı tedbirli olmalarını, tanımadıkları ya da şüpheli görünen şahıslarla karşı karşıya kaldıkları bir durumda ne yapmaları gerektiğini öğretin. 

 

Hayat güzeldir ama toz pembe değildir!

Lütfen unutmayın; kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için, sadece güzel şeylerden bahsetmek, sevdiklerinize güzel bir hayat sunmak yetmez, onlara kötü olasılıkları çok iyi ve açıkça anlatmanız gerekir. Gerçekleri saklamak, tehlikeli durumların farkında olmamalarına sebep olur ve tehlike anında nasıl davranacaklarını bilemezler. Çevrenizdekileri, her şeyden korkacak hale getirmeyecek uslupla bilinçlendirerek, bu tür durumlara karşı tedbirli olmalarını sağlamanız çok önemlidir.

Çocuklarınıza, bir hırsız ya da şüpheli şahıs görmek, tacize uğramak, tehdit edilmek gibi tehlikeli bir durum yaşadıklarında size rahatlıkla anlatabilecekleri öğretin. Çünkü siz her zaman sevdiklerinizi koruyabilecek yakınlıkta olmayabilirsiniz fakat öğrettikleriniz her zaman onlarla olacaktır! 

 

Evinizde görünür bir yere acil durum telefonlarını yazmakla başlayın. 

ACİL DURUM REHBERİ 

Acil Servis : 112

Alo Doktor : 113

Zehir Danışma : 114

Alo Yangın : 177

İtfaiye : 110

Polis İmdat : 155

Zabıta : 153

Jandarma : 156

Sahil Güvenlik : 158

Uyuşturucu Bilgi : 171

* ÖNEMLİ TELEFON NUMARALARI

Bilinmeyen Numaralar : 11811

Telefon Kodu Sorgulama : 168

Elektrik Arıza : 186

Telefon Arıza : 121

Su Arıza : 185

Alo Trafik : 154

Kablo TV Arıza : 126

Arıza Takip : 101

Doğalgaz : 187

Posta Kodu Danışma : 119

Mesaj Merkezi : 134

Vergi Danışma : 189

Çağrı Bekleme : 131

Posta Servisi : 169

Alo Valilik : 153

RTÜK : 178

Çağrı : 133

TTNET : 145

Uyandırma Servisi : 135

Turizm : 170

Tüketici Hattı : 175

Ankesör Arıza : 122

Çevre Bilgi : 181

Sağlık Danışma : 184

Şehirlerarası Kayıt : 131

Telekom Borç Sorma : 163

Telekom Hizmet Danışma : 161

Uluslararası Operatör Servisi : 115

Not:  Kapıyı açarken ''kim o'' deriz,   kapıdaki ''benim'' der. YETMEZ! isim sorun , ismi hatırlamazsanız kimlik sorun. 

 

 

kapımda.sahte.polis.var.beş.ocak.iki.bin.on.üç

Hilal Durdaşoğlu

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !